Szerző Téma: Enneagram  (Megtekintve 2657 alkalommal)

Nem elérhető Tara

• Administrator
  • Sr. Member
  • tapp nagykövet
    • Profil megtekintése
    • Egyensúlyban
Re:Enneagram
« Válasz #3 Dátum: 2011. Február 13. 13:52:58 »
Ez egy igen jó oldal az Enneagram rövidebb bemutatására. Sajnos már nem aktív, amit viszont megtalálunk rajta az jó információ.
Kattintsatok többfelé. Mondd el melyik típusban ismerted fel magadat és miért.

http://enneagram.blog.hu/2007/12/23/osszes_ismerteto
TestTudat Tréner, Sportoktató, Hastáncoktató, Hivatásos Múzsa
web: www.egyensulyban.com

Nem elérhető Tara

• Administrator
  • Sr. Member
  • tapp nagykövet
    • Profil megtekintése
    • Egyensúlyban
Re:Enneagram
« Válasz #2 Dátum: 2011. Január 17. 14:40:30 »
Az Enneagram rendszer az elsők között volt az önismereti utamon. Örülök, hogy már korán találkoztam vele. A "Ki vagyok Én?" keresésekor megmutatja mindazt, ami NEM ÉN VAGYOK. Ugyanakkor a mindennapjaim része. Megtalálhatom vele az automatizmusokat, a reakciók forrását. Segít felismerni azt, hogy ne várjak körtetermést egy almafától. Sem a saját életemben, sem pedig máséban.
Az Enneagram nem a végcél, hanem egy hasznos eszköz, egy lépcsőfok.

Sok év után, hétvégén kedvem támadt újra az Enneagramon keresztül, mélyebben önmagamra nézni. Elmentem hát Ákoshoz egy gyakorlati csoportra, ahol a kikristályosodási élményünket kerestük - azt a pontot az életünkben, ahol eldőlt, hogy melyik "transzban" töltjük az életünket.

Azt nem tudom azt az élményt sikerült-e kiásnom az emlékeimből a gyakorlatok alatt, azonban feltűnt egy mintázat, amire korábban nem figyeltem fel ennyire.
Sok terápiában voltam már, sok és sokféle önismereti módszeren átvittem már magam. Mindig lehet mélyebbre menni, mindig lehet új aspektusokat észrevenni. Örülök, hogy újra elmentem.

Nem elérhető Tara

• Administrator
  • Sr. Member
  • tapp nagykövet
    • Profil megtekintése
    • Egyensúlyban
Enneagram
« Válasz #1 Dátum: 2011. Január 17. 14:28:43 »

Idézet
Az Enneagram rendszerében mindenki a kilenc emberi alaptípus valamelyikébe tartozik - ezek azonban nem személyiség-, hanem karaktertípusok.  A karakter mélyebb szint, mint a kifelé működő személyiség, ez a  tudatalatti legmarkánsabb rétege, kialakulásának okai pedig saját  kisgyerekkori élményeink. Mivel a karakter már 3 éves korunk körül  kialakul, szinte mindent meghatároz az életünkben: testalkat, magasság,  mozgás, arckifejezések, gesztusok, hang, érzelmek, gondolkodásmód,  viselkedés, beszédstílus, öltözködés, és még sok minden más.

Egy-két tulajdonság alapján azonban még nem lehet megállapítani  mások típusát, a sajátunkét pedig még kevésbé. Sőt, megfelelő segítség  nélkül szinte lehetetlen felismerni a saját típusunkat, hiszen  mindenkinek arra épül a hamis én-képe, hogy a környezet elvárásai és  visszajelzései szerint milyennek kellene lennie. Sok kezdő enneagramos ez alapján tölti ki a teszteket, és határozza meg a saját típusát, gyakran a rá legkevésbé  jellemző tulajdonságokat kiemelve (amiknek a fejlesztéséért viszont  rengeteget erőlködik). Így sokan nemcsak tévesen tippelnek a típusukra,  de a legmélyebb tulajdonságaikkal épp ellentétesen. Tesztekkel ezért  gyakorlatilag lehetetlen meghatározni a karaktertípust.

A karakter arról szól, milyen vagy valójában – valószínűleg anélkül, hogy tudnál róla. Ezek a tudatalatti  sérülések, bezárkózások irányítják az életedet, amíg meg nem találod  őket, és nem foglalkozol velük. Még a karakter sem az igazi önmagad, de  megmutatja a legnagyobb belső akadályokat, ezzel segítve a valódi Énhez  való visszatérést. Gurdjieff, az első világhírű Enneagram-tanító  szerint nem állíthatunk le egy gépezetet, amíg meg nem ismertük a  működését – és ez a karakterre különösen igaz.
Az elme, a gondolatok kialakult és zárt szerkezete, mindig  igyekszik elkerülni a mély és valódi változást. A minőségi fejlődés az  eddigi hiedelemrendszer összeomlásán át vezet. Ezért csak a felébredés  teljes folyamatának keretében érdemes foglalkozni Enneagrammal. (Vörös Ákos)